Whitehill 125mm x 60mm x 1-1/4" Bore Z4 Shear Rebate Head 060S00100
1 units available
In stock
SKU
BLREB1256031WHST
Whitehill 125 x 60 x 1-1/4" Bore Z4 Shear Rebate Head 060S00100
Reliable, Speedy Delivery & 14 day returns read more
Join Our Rewards Scheme Start Saving Today
Frequently bought together
125mm x 60mm x 1¼" Bore Z4 Shear Rebate Cutter Block
Design in Steel for rebating.
Suitable for MDF boards, plywood or hard-textured, glued and solid timber.
Head designed with shear angle for clean cut.
Specification:
Height: 125mm
Max RPM: 6500
Min RPM: 3500
No. of Cutters: 4
No. of Spurs: 4
Material: Steel
Bore Diameter: 1-1/4 inches
Picture is for illustration purposes only.
More Information
Brand Whitehill
Block Diameter 125mm
Bore Diameter 31.75mm (1"1/4")
Block Width 60mm
Block Made Of Steel
Write Your Own Review
You're reviewing:Whitehill 125mm x 60mm x 1-1/4" Bore Z4 Shear Rebate Head 060S00100