60 x 12 x 1.5mm Solid Carbide Reversible Knives to suit Whitehill 030T00060
12 units available
In stock
SKU
RK60X12X1.5Whitehill030T00060
60mm Solid Carbide Reversible Knives to suit Whitehill 030T00060
Bulk Save Options
Reliable, Speedy Delivery & 14 day returns read more
Join Our Rewards Scheme Start Saving Today
Frequently bought together
60 x 12 x 1.5mm Solid Carbide Reversible Turn Blade Knives
to suit Whitehill Cutters Cutters Ref: 030T00060
  Length 60mm
Depth 12mm
Thickness 1.5mm
35° Cutting Angle
1 Box (10 Pieces)
They have Cutting edges and have 2  holes for locating into your cutter heads.
These are fully boxed in the standard plastic boxes for safe storage and transportation.
All sizes and styles of replacement knife tips are available from our huge UK stocks.
Picture is for advert purposes only and item will be exactly as described above
More Information
Brand Appleby Woodturnings
Blade Thickness 1.5mm
Tip Length 60mm
Blade Depth 12mm
Qty Of Holes 2 Holes
Qty Per Pack 10 Tips
Write Your Own Review
You're reviewing:60 x 12 x 1.5mm Solid Carbide Reversible Knives to suit Whitehill 030T00060