400mm Diameter 60 Tooth Kyocera Unimerco ATB Rip Cut / Table Saw Blade with 30mm Bore SP-2240003
2 units available
In stock
SKU
SBATB40060UM
Bulk Save Options
Reliable, Speedy Delivery & 14 day returns read more
Join Our Rewards Scheme Start Saving Today
Frequently bought together
400mm Diameter 60 Tooth ATB Rip Cut / Table Saw Blade With 30mm Bore Made By Kyocera Unimerco
Unimerco Part Code SP-2240003
Diameter = 400mm
Quantity Of Teeth = Z=60
Internal Bore Diameter = 30mm
Cutting Kerf = 3.5mm
Plate Thickness = 2.5mm
Tooth Form = Alternate Top Bevel (ATB)
Hook Angle = 10°
Tool Material = Carbide Tipped
This Carbide tipped Industrial Ripping Circular Saw Blade by Kyocera Unimerco has a 3.5mm Kerf, 2.5mm Plate thickness for clean safe cutting. Can be used on Table Saws, Mitre Saws and Radial Arm saws for optimal quality for Ripping Hardwood, Softwood, Plywood, Melamine and Laminates
Please check Blades are suitable for your machine before purchasing
Saw blade sharpening services also available
Picture for advert purposes only and will be exactly as described.
More Information
Blade Diameter 400mm
Bore Size 30mm
Qty of Teeth (Z) 60
Blade Type Table / Rip
Brand Kyocera Unimerco
Tooth Design Alternate Top Bevel (ATB)
Cutting Kerf / Width 3.5mm
Range Selection (Brand) High performance (Kyocera-Unimerco)
Write Your Own Review
You're reviewing:400mm Diameter 60 Tooth Kyocera Unimerco ATB Rip Cut / Table Saw Blade with 30mm Bore SP-2240003