200 x 16mm Id=31.75mm Whitehill Fixed Turn Blade Groover 200S00449
On request
SKU
BLGRO200X16X31
Bulk Save Options
Reliable, Speedy Delivery & 14 day returns read more
Join Our Rewards Scheme Start Saving Today
Frequently bought together
200 x 16mm Id=31.75mm Fixed Turn Blade Groover
Whitehill Ref: 200S00449
       Technical information:-
 Cutting diameter: 200mm
Internal bore size: 31.75mm
Cutting depth: 64mm
Groove width: 16mm
Suitable for use on all hardwoods, softwoods, MDF and chipboards
Aluminium Body
N/Min: 3,500RPM
N/Max: 6,500RPM
  Spare parts:-
   15 x 12 x 1.5mm reversible knives (2 cutting edges) 030T00015
14 x 14 x 2mm spur tips (4 cutting edges) 030T00001
You will find all spare parts for this block in the reversible turn blade category of our shop
 Please do not hesitate to contact our in house, Woodwork Machinest for Free Of Charge advice.
 Thanks for looking and we hope to see you as a repeat customer of the future.
 Note all prices shown are including Vat and a full Vat invoice is sent with every order.
 Picture is for advert purposes
More Information
Brand Whitehill
Block Diameter 200mm
Bore Diameter 31.75mm (1"1/4")
Block Width 16mm
Block Made Of Aluminium
Cut Depth 64mm
Write Your Own Review
You're reviewing:200 x 16mm Id=31.75mm Whitehill Fixed Turn Blade Groover 200S00449